Seyyar Rampanın Yük İndirmede Getirdiği Kolaylıklar…

Seyyar Rampanın Yük İndirmede Getirdiği Kolaylıklar…

Diğer bir adı da mobil rampa olan seyyar rampalar yük boşaltımı ve aktarması yapan, yüksekliği soğuran, rampa çeşitleridir. Seyyar rampalar kamyon, tır ve bu tarz araçlarda malları yükleme ve boşaltma işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile tasarlanırlar. Araçların yüksekliklerinin birbirlerine göre değişiklik gösterdiği göz önüne alındığında, kolay ve esnek kullanımları ile prosedürü kolaylaştırmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Depo alanı ile araç arasında köprü kurma vazifesi gören bu çok fonksiyonlu sistem, piston ve hidrolik pompalar aracılığı ile tek tuşa basarak, kullanım imkanı sunmaktadır. Üzerinde yer alan emniyet valf sistemleri sayesinde, araca yük bindirildikçe araç ile birlikte alçalma özelliğine sahiptir. Makaslı platformlar, teleskopik lipe sahip yükleme rampaları ve mobil rampalar sayesinde her tarzda yük için farklı çözüm senaryosu üretebilir.

Nasıl Dizayn Edilir?

Seyyar rampa maksimum taşıma kapasiteleri, müşterilerin talepleri doğrultusunda oluşturulmaktadır. Yapılan dizayn çalışmalarında hesaplamalar, forkliftin taşımak durumunda olduğu yük, kendi yükü ile toplanarak, emniyet katsayısı ile çarpılmak sureti ile yapılmaktadır. Seyyar rampa üretiminde, yükleme rampasında kullanılan malzeme olan çeliğin ebatı, yük taşıma işleminde kullanılan kriko, menteşe grupları, tekerlek ve sacın kalınlığı, mühendisliğe ait olan uygulamalar ve katı modellerin aplikasyonları, konularında uzman nitelikli ve tecrübeli mühendisler tarafından titiz çalışmalar ile yapılmalıdır. Üretimde kullanılan özelliklere göre seyyar rampa fiyatları belirlenmektedir.

Özellikleri Nelerdir?

Standart olan seyyar rampa uzunluğu 10,2 metre, kuyruk kısmının katlanması ile oluşan uzunluk ise 7,5 metredir. Rampanın araca geçiş sağlamaya yarayan önündeki kanat kısmı, damla gözyaşı desenli olup imalatı, 13/14 oranında sacdan yapılmaktadır. Bu sayede dubaya, açık havalardaki çalışma sırasında, minimum oranda kayma kapasitesine kavuşmaktadır. Tüm bu yapım nitelikleri seyyar rampa fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Mobil rampa, 100 cm ile 160 cm yükseklik aralığında çalışır. Yükseklik, talepler doğrultusunda hidrolik sistemler ile veya kriko vasıtası ile ayarlanmaktadır. Krikolar aracılığı ile seyyar yük platformlarının yükseklikleri 2, 4 ya da 6 katına kadar çıkartılabilir.

Kullanılan kriko sayısı, çalışma tonajına bakarak belirlenmektedir. Bir krikonun taşıyabileceği kapasite 25 ton civarındadır. 8 Ton yük taşıması gereken dubayalara, 2 tane kriko konulurken, 10 ton yük taşıyacak olan rampa üzerinde 4 adet kriko kullanılmaktadır. Seyyar rampalar kuyruk kısımlarının altında yer almakta olan forklift taşıma aparatları sayesinde, istenildikleri yere götürülebilir. Üzerlerinde bulunan ve yağ akışını engelleme görevi gören emniyet valfleri sayesinde, beklenmeyen elektrik kesintisi durumlarında aniden istem dışı olarak alçalıp, kazalara yol açmasının önüne geçilmektedir.

Ülkemizde ve tüm dünyadaki iş güvenliğine dair kurallar bu dubayalarda forklift tekerleklerinin yarıçapından yüksek bariyerlerin bulunmasını, zorunlu kılmaktadır. Standart ebatlara sahip olan ithal modelleri bulunabildiği gibi, özel ölçüler verilerek imalatı da yaptırılan seyyar rampa fiyatları satılık ve ya kiralık olmasına göre de değişiklik göstermektedir.