Otomatik Seksiyonel Kapılar Kullanım Alanlarına Neler Katar?

Otomatik Seksiyonel Kapılar Kullanım Alanlarına Neler Katar?

Günümüzde artan teknolojik imkanlar yaşam alanlarımıza daha fazla kalite ve konfor katıyor. Özellikle iş yaşamında verimli çalışma şekilleri ortaya çıkarıyor. Endüstriyel kapılar içinde yer alan seksiyonel kapı modelleri geniş alanlarda hızlı geçiş sağlar. Bunun yanında toz ve ısı yalıtımı sağlar. Aydınlatma amaçlı penceresi açılabilen modellerde daha kullanışlı ve modern kullanım imkanı verir.

Seksiyonel Kapıların Getirdiği Avantajlar

Kullanım alanlarına uygun olarak farklı montaj seçenekleri sunan seksiyonel kapı modelleri, farklı panellerden üretilebiliyor. Değişik doku ve renk seçenekleri ile her mekana uyum sağlar. Malzeme bakımından kaliteli olan  bu kapılar uzun ömürlüdür. Kapılarda kullanılan esnek PVC fitiller sayesinde sızdırmazlık sağlanır. Rüzgara ve çarpmalara karşı da dayanıklılığı artırıcı çelik takviyeli levhalar kullanılabiliyor. Özellikle pnomatik güvenlik sistemi bu kapılarda çok önemlidir. Bu sistem ile kapı herhangi bir cisme değdiğinde kapanması durur. Bu da seksiyonel kapı modellerinde tekrardan yukarı çıkması anlamına gelir.

Otomatik Kapıların Sağladığı Faydalar

Hastanelerde, bahçe gibi açık alanlarda, otoparklarda, geniş kapalı alanlarda otomatik kapı tercih edilir. Özellikle bu tarz geniş alanlarda manuel kapılar ile koruma sağlamak çok risklidir. Yüksek bir güvenlik sağlamak için güvenlikli ve kolay senkronize olan kapılar tercih edilmelidir. Farklı alanlarda bu kapılar ile avantaj elde edilebilir.

-Araçları muhafaza eden garajlarda otomatik kapı kullanımı önemli bir güvenlik tedbiridir. Çalınma riskinin yanında nem, kir ve toz gibi dış etkenlerden de korunma sağlanır. Bu amaçla tercih edilebilecek kapılar 0,50 mm ile 40 mm arasında değişen poliüraten köpük ile kaplanır. Kartlı geçişler, uzaktan kumanda ile kullanılabilirler.

– Sürgülü kapılar ile otopark, bahçe gibi açık alanlarda ya da fabrika girişlerinde tercih edilir. 600 kg ile 5000 kg ağırlığa kadar farklı büyüklüklerde alanlara uygun olarak tasarlanabilir. Kapı aktive edildiğinde tek yöne açılır ve kapanır.

– Ameliyathane kapıları sağlık kuruluşları için çok önemli otomatik kapı seçenekleridir. Çift yana açılan ve sızdırmaz laminat kapılar kart okuma sistemi ile kullanılabiliyor.

– Çift Kanatlı Kapılar ise apartmanlarda, villa ya da sitelerde güvenlikli kullanım sağlıyor. Sesli ve ışıklı sinyal veriyor.

– Fotoselli kapılar en çok kullanılan modern seçeneklerdir. Sensörleri motoru harekete geçirir ve kapılar otomatik olarak açılıp kapanır.

Endüstriyel Kapıların Özellikleri

Fabrikaların ve depoların olmazsa olmazı endüstriye kapı seçenekleri iş dünyasında önemli bir yere sahiptir. İhtiyaca göre fotoselli kapı, otomatik yana kayar kapı ve garaj kapıları olarak kullanılabilir. Bu alanda endüstriye kapı modellerinin ortak özelliği sağlam malzemelerden üretilmiş olmasıdır. Ev tipi için üretilen kapılarda tahta ve türevleri kullanılabiliyor. Ancak endüstriyel amaçlı kullanılan modellerde cam ve demir gibi daha sağlam maddeler kullanılır. Garaj ve fotoselli modeller motor gerektiren bir sisteme entegre olarak çalışabilen endüstriye kapı seçenekleridir. Bu nedenle fiyatları diğerlerine nazaran daha yüksek olabilir.